wtorek, 7 kwietnia 2020

Przygotowujemy się do Wielkanocy


Witajcie !!!
Rozpoczął się Wielki Tydzień ,dlatego dzisiaj rozpoczniemy nasze przygotowania do  Świąt Wielkiej Nocy .
Wiele jest tradycji związanych z Wielkanocą. Spróbuję napisać Wam choć kilka z nich:

Palemki na szczęście
Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją  Kwietną lub Wierzbną. Palemki ozdabiano kwiatami, mchem , ziołami , a nawet kolorowymi piórami. Po poświęceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok.Połknięcie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięcie za obraz lub włożone do wazonów palemki miały chronić mieszkanie przed nieszczęściem .

Topienie Judasza
Kolejnym ważnym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielka Środa. Młodzież, zwłaszcza chłopcy , topiła tego dnia Judasza. Ze słomy i starych ubrań robiono wielką kukłę, którą wleczono po okolicy i wrzucano do stawu. 

Wielkie grzechotanie
Kiedy milkły kościelne dzwony , rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazją do urządzania psot.Młodzi ludzie biegali po mieście z grzechotkami , hałasując i strasząc przechodniów. 

Pogrzeb żuru
Ostatnie dwa dni postu były wielkim przygotowaniem do święta. W te dni robiono "pogrzeb żuru"- potrawy spożywanej przez cały post. Żur wylewano na ziemię.

Wieszanie śledzia 
Śledź - również symbol postu podobnie jak żur, "wieszano" czyli przybijano rybę do drzewa. W ten sposób karano śledzia za to, że przez 6 niedziel "wyganiał" z jadłospisu mięso.

Święconka
Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek z jedzeniem.W Wielką Sobotę święcono też wodę.

Wielka Niedziela- dzień radości
W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał głosić światu Zmartwychwstanie , a także poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Gdy zasiadano do świątecznego śniadania , najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, czyli mazurka. 

Lany poniedziałek 
Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka - to zabawa, którą wszyscy doskonale znają. Oblewać można było wszystkich i wszystko. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. Wykupić się można było od oblewania pisanką, dlatego każda panna starała się , by jej pisanka była najpiękniejsza.

1. Przeczytajcie wiersz "Wielkanoc" oraz tekst "Jaja pełne barw" z podręcznika na str. 80- 81.

Jak została przedstawiona w wierszu Wielkanoc?
Kogo lub co przypomina?
O jakich potrawach wielkanocnych jest mowa w wierszu?
Jakie znamy rodzaje jajek wielkanocnych ?

2. Obejrzycie film : "Dlaczego jajo jest symbolem świątecznym ?





3. Wykonajcie ćwiczenia do j. polskiego s. 84. Zadanie 1 i 3 napiszcie w zeszycie do j. polskiego pod tematem "Przygotowujemy się do Wielkanocy".

4. Zapraszam Was teraz do ćwiczenia online - Co wkładamy do wielkanocnego koszyczka?



5. Napiszcie w komentarzu ,w jaki sposób Wasza rodzina spędza Wielkanoc i o jakich zwyczajach świątecznych pamięta 😊 

6. Poćwiczcie sprawdzanie odejmowania za pomocą dodawania - wykonajcie ćwiczenia matematyczne s. 41- 42.

7. Pamiętajcie o instalingu 😃

Do jutra  !!!







29 komentarzy:

  1. Moja rodzina spędza WIELKANOC w rodzinnym gronie, robimy ozdoby świąteczne, malujemy pisanki i ozdabiamy koszyczki. W sobotę święcimy pokarmy, które potem spożywamy na niedzielnym śniadaniu. A w poniedziałek trwa od rana śmigus-dyngus.
    Kamil J

    OdpowiedzUsuń
  2. Święta Wielkanocne spędzam z rodziną. W sobotę rano pomagam mamie przygotować koszyczek że święconką, a później jedziemy do kościoła poświęcić pokarm. W niedzielę jedziemy po kościele do babci na świąteczny obiad, a później moja ulubiona część tego dnia: placki i pepsi😀 Lany poniedziałek lubię najbardziej. Wstaję wcześnie rano i na dzień dobry, oblewam wszystkich wodą 😁😀

    OdpowiedzUsuń
  3. Adam Z.
    Święta Wielkanocne spędzamy z rodziną.W sobotę święcimy pokarmy , a w niedzielę zapraszamy do nad babcie i dziadków na świąteczne śniadanie. Na stole królują babki drożdżowe, kawa zbożowa z mlekiem, mazurki, serniki i rurki z kremem - dla nas najlepsze. Oprócz tego jest żurek z kiełbasą i jajkiem, boczek, szynka i różne sałatki. Jako ozdoba na stole stoi półmisek z rzeżuchą, na niej siedzą baranki i kurczaczki, a obok leżą kolorowe pisanki.W poniedziałek lejemy się z braćmi wodą z węża ogrodowego, dobrze, że będzie ciepło.

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy zadanie 4 ze strony 42 z matematyki piszemy w zeszycie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zadanie wykonaliśmy w zeszycie już wczoraj- sprawdź wczorajszą lekcję

      Usuń
    2. No tak.
      Zapomniałem. Dziękuję.

      Usuń
  5. Świata Wielkanocne spędzam z całą moją rodziną. W sobotę rano święcę pokarm wielkanocny w kościele. W niedziele jemy wspólnie świąteczne śniadanie, a później świąteczny obiad. Najbardziej lubię lany poniedziałek, ponieważ możemy się lać wodą :)

    ALAN

    OdpowiedzUsuń
  6. Święta Wielkanocne spędzamy z rodziną. W sobotę pomagam mamie przygotować koszyczek, a z bratem robimy pisanki, później całą rodziną idziemy do kościoła święcić pokarmy.W niedzielę śniadanie Wielkanocne jemy u babci i dziadka, ale najpierw składamy sobie życzenia poświęconym jajkiem, które jest pokrojone w ćwiartki. Najlepiej smakuje mi na Świątecznym stole żurek w czarkach chleba😋. W poniedzialek lejemy się wodą od samego rana💦.

    OdpowiedzUsuń
  7. Przed świętami sprzątamy i ozdabiamy cały dom. W Wielką Sobotę rano malujemy pisanki i przygotowujemy koszyczek, który następnie święcimy w kościele. Po powrocie do domu zasiadamy do uroczystego Wielkanocnego śniadania. Po śniadaniu mama częstuje nas wypiekami, które przygotowała razem z siostrą. W niedziele jemy świąteczny obiad, a w poniedziałek lubię wszystkich budzić oblewając ich wodą. ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Moja rodzina bardzo wesoło obchodzi to fajne święto. Culutki dom jest pięknie przystrojony czekoladowymi jajeczkami, małymi ręcznie malowanymi barankami i pisankami. A propo pisanek robimy je w Wielką Sobotę. Są one malowane w piękne wzory i Wielkanocne naklejki. W niedzielę jemy pyszny tradycyjny świąteczny obiad, a poniedziałek dość dużo się u nas dzieje. 🤣
    Oczywiście nie zapomnę oblać mamy zimną wodą z samego rana. 🤣😂🤣😅🤣

    OdpowiedzUsuń
  9. Pięknie opisujecie sposoby spędzania Świąt Wielkiej Nocy 😊

    Przypominam,że nazwy świąt piszemy wielką literą np. Wielkanoc, Boże Ciało, ale utworzone od nich przymiotniki małą literą np. wielkanocny mazurek, bożonarodzeniowe drzewko.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja święta wielkanocne spędzam z rodziną w domu. Na stole zazwyczaj są: babki, sernik, makowiec i inne ciasta. Znajdują tam się też żurek biały z farszem: jajkami, szynką, chrzanem,boczkiem,chlebem. Tata robi nam kawę zbożową.Stół przyozdabiamy świątecznymi serwetami, rzeżuchą i owsem. Jest dużo jajek różnej postaci. Zwyczaje nasze są takie, że dzielimy się jajkiem, smarujemy nogi kiełbasą święconą, żeby nas nie ukąsiła żmija w lesie, bo jako dzieci rodziców leśników często tam bywamy.Poza tym w Wielki Poniedziałek...lejemy się wodą :)
    Tadzio

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja i moja rodzina Święta Wielkanocne spędzamy w domu rodzinnym mojego taty czyli u babci i dziadka, którzy mieszkają obok nas. Dziadek gotuje barszcz biały a babcia piecze pyszne ciasta. Ja i mój brak robimy kolorowe pisanki. Tradycją taty jest wędzenie kiełbasy. Przychodzi do nas też wielkanocny królik, który zostawia nam czekoladowe jajka schowane w różnych miejscach. Mamy wspaniałą zabawę kiedy je szukamy. W śmingus- dyngus z moim bratem oblewamy wszystkich wodą.

    OdpowiedzUsuń
  12. Martynka Romanowska7 kwietnia 2020 13:57

    W moim domu święta obchodzimy tradycyjnie. Malujemy z mamą pisanki. Mój wujek piecze baranki i przynosi nam cały koszyk. W Wielką Sobotę święcimy tradycyjne pokarmy, w Niedziele Wielkanocną jemy świąteczne śniadanie którego podstawą jest barszcz z jajkiem i kiełbasa wiejską. Jest dużo ciast i smakołyków na stole. W Wielki Poniedziałek chlapiemy się wodą i jest przy tym dużo śmiechu. Codziennie idziemy do kościoła i spotykamy się z rodziną. Jest pięknie i uroczyście.

    OdpowiedzUsuń
  13. W moim domu święta obchodzimy zawsze rodzinie. Przed świętami robimy zakupy, malujemy pisanki. Mama piecze baby i mazurki. Ja z moim starszym bratem pomagamy sprzątać. W pierwszy dzień świąt odwiedzamy babcię i dziadka. W drugi dzień świat rano oblewamy się wodą potem idziemy do cioci i wujka.
    Mikołaj

    OdpowiedzUsuń
  14. Moja rodzina spędza święta w domu z najbliższymi. W czasie Wielkiego Tygodnia uczestniczymy w nabożeństwach. Wszyscy chcemy dobrze przygotować się na przyjście Zmartwychwstałego Chrystusa. Wraz z mamą i siostrą dekorujemy nasz dom w różne świąteczne symbole: baranki, jajeczka,kaczuszki i zajączki. Prace w miarę możliwości ,staramy się wykonywać własnoręcznie.W sobotę rano wraz z rodzeństwem idziemy do kościoła, żeby poświęcić pokarmy na wielkanocny stół.W niedzielę jest uroczyste śniadanie,a po nim jedziemy w odwiedziny do babci i dziadka. Tam spotykamy się z resztą rodziny. Często jak jest piękna pogoda spacerujemy i podziwiamy piękną przyrodę, która budzi się do życia.

    OdpowiedzUsuń
  15. Wielkanoc spędzamy rodzinnie. Przygotowujemy pisanki, pieczemy ciasta, kroimy sałatki. W sobotę rano zdobimy swoje koszyczki, do których później mama wkłada rzeczy do święcenia, baranka, kurczaczki i idziemy do Kościoła. Tam Ksiądz kropi nam na koszyczki i odwiedzamy grób Pana Jezusa, tam chwilke się modlimy. W niedzielę jemy śniadanie z babcią i dziadziem, dzielimy się święconką, idziemy na mszę do Kościoła. Póżniej jechaliśmy na obiadek do mojej prababci i wujka. Tam spotykaliśmy się z kuzynami i kuzynkami mamusi. Poniedziałek zawsze jest u nas bardzo mokry. Zawsze z rodzeństwem wstajemy pierwsi i polewamy mame i tate jak śpią. Potem zaczyna się prawdziwa wodna bitwa. Jak się skończy to mamy dużo sprzątania. Szykujemy się i idziemy do Kościoła. Następnie spotykamy się z siostrami taty i kuzynami u babci. I tam świętujemy do wieczora.

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja również spędzam Święta z rodziną. W czasie Wielkiego Tygodnia często chodzimy do kościoła, sprzątamy i pieczemy placki. W sobotę przygotowujemy koszyk z pokarmami do swięcenia. Idziemy do kościoła, żeby poświęcić pokarmy i ucałować krzyż. W niedzielę zwykle przychodzą do nas goście, więc dobrze się bawię. Wraz z innymi dziećmi szukamy jajek, które zajączek wielkanocny poukrywał w naszym domu.
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
  17. Święta Wielkanocne spędzamy razem z najbliższą rodziną. W Wielkim Tygodniu ozdabiamy dom rożnymi świątecznymi ozdobami. Już w Wielki Czwartek mama zaczyna piec ciasta,ja najczęściej pomagam w podjadaniu polew albo mas do cisat :) W Wielki Piątek chodzimy do Koscioła, a wieczorem farbujemy jajka i robimy pisanki.W Sobotę szykujemy koszyczki z pokarmem do święcenia, z którymi chodzimy na poświecenie do Kościoła, popołudniu jeszcze pomagamy przy krojeniu sałatek i innych przekąsek. W Wielką Niedzielę rano jemy świąteczny barszcz,a po obiedzie jedziemy do dziadków zabierając ze sobą smakołyki, które zostały przez nas przygotowane.Wszyscy razem świętujemy.Gdy w Poniedziałek jest ładna pogoda to oczywiście oblewamy się wodą bo to Śmigus Dyngus, w ten dzień tez albo gościmy u siebie najbliższych albo jedziemy do rodziny. Bardzo lubię Święta Wielkanocne :)
    Mateusz Z

    OdpowiedzUsuń
  18. Moja rodzina spędza Wielkanoc w gronie najbliższych ale niczym się do nich wybierzemy to przygotowujemy koszyk z pokarmami i idziemy całą rodziną do kościoła aby go poświęcić. W niedzielę wielkanocną idziemy do babci na uroczyste śniadanie. Najpierw dzielimy się jajkiem a potem jamy świąteczny barszcz. Po południu odwiedzamy drugą babcię. W lany poniedziałek oblewamy się wodą.
    Adaś Furdyna

    OdpowiedzUsuń
  19. Moja rodzina spędza Święta Wielkanocne w następujący sposób. W Wielkim Tygodniu mój tato przygotowuje kiełbasę i wędzi przepyszne wędliny. W Wielką Sobotę idziemy całą rodziną do kościoła poświęcić koszyk z pokarmami. W Wielką Niedzielę po przyjściu z kościoła zasiadamy do świątecznego śniadania. Na świątecznym stole w moim domu znajduje się barszcz biały z jajkiem i kiełbasą, jajka faszerowane, wędlina, chrzan i sałatki. Na stole są zawsze świeże tulipany i świąteczne dekoracje. Po śniadaniu dorośli piją kawę i jemy pyszne ciasta: babki i serniki. A teraz najlepsze. Moja ulubiona zabawa. W całym domu są ukryte małe, czekoladowe jajeczka a moim zadaniem jest je znaleźć. W Lany Poniedziałek oblewam wszystkich wodą i jest super zabawa.
    Kacper Jarosz

    OdpowiedzUsuń
  20. Święta spędzamy tradycyjnie. Przed świętami zawsze jest sprzątanie i duże zakupy. Potem dekorujemy świątecznie dom i malujemy pisanki. Chodzimy też do kościoła do grobu Pana Jezusa, choć w tym roku niestety nie pójdziemy. W sobotę rano przygotowujemy koszyki i idziemy do kościoła poświęcić baranka i pokarmy. W niedzielę jemy tradycyjne wielkanocne śniadanie i bawimy się w tłuczenie pisanki o pisankę. Komu nie pęknie ten wygrywa. Potem bawimy się w szukanie czekoladowych jajek, które mama pochowa w domu i ogródku. W lany poniedziałek polewamy się pistoletami na wodę. W święta odwiedzamy też rodzinę lub znajomych. Zapraszamy też gości do siebie. W tym roku będzie inaczej, ale mam nadzieję, że też wesoło. Michał Żygadło

    OdpowiedzUsuń
  21. Święta Wielkanocne spędzamy z najbliższą rodziną.W sobotę święcimy pokarmy w koszyczku.W niedzielę wielkanocną idziemy do kościoła a potem jemy uroczyste śniadanie.Stół jest świątecznie wystrojony.Zawsze zapraszamy do nas dziadków więc jest gwarno i wesoło.W poniedziałek wielkanocny oblewamy się wodą.Bardzo lubię te święta. Maksym

    OdpowiedzUsuń
  22. W naszym domu jak co roku przed ważnym świętem jakim jest Wielkanoc ozdabiamy jajka tatuażami, łupinkami cebuli oraz buraka. Mama piecze babkę baranka , sernik i różne pyszności. W Wielką Sobotę idziemy święcić baranka, pisanki i pomodlić się w kościele.

    OdpowiedzUsuń
  23. W mojej rodzinie w Wielkim Tygodniu chodzimy na wieczorne nabożeństwa.
    Rano w Wielką Sobotę malujemy jajka i szykujemy koszyczek wielkanocny. Następnie z całą rodziną idę do kościoła poświęcić pokarmy i ucałować krzyż. W domu od piątku jest wielki ruch w kuchni. Mama z moją i siostry pomocą szykuje świąteczne potrawy. Wczesnym rankiem w niedzielę idziemy na uroczestą mszę. Potem przywozimy Babcię i jemy wielkanocne śniadanie. Popołudniu jedziemy do Babci. Razem z resztą rodziny świętujemy Wielkanoc. W poniedziałek staram się obudzić pierwsza i zepsuć mojej siostrze plany bo chcę pierwsza oblać rodziców.
    Karolina P.

    OdpowiedzUsuń