poniedziałek, 11 maja 2020

W królestwie pszczół




Dzień dobry !
Dzisiaj przeczytamy ciekawostki o życiu pszczół, wysłuchamy opowiadania , ocenimy postępowanie jego bohaterki , obejrzymy filmy o powstawaniu miodu i pracy pszczelarza oraz poćwiczymy odejmowanie w zakresie 100 😊

1. Uważnie przeczytajcie ciekawostki o życiu i zwyczajach pszczół.



Rój pszczeli zamieszkujący ul składa się z najważniejszej królowej- matki , robotnic i trutni. 

Królowa żyje do 7 lat. Składa jaja, którymi opiekują się robotnice. Z jaj wylęgają się larwy, a z nich dopiero dorosłe pszczoły. 

Robotnice są stałymi mieszkankami ula. Są posłuszne królowej. 
Ich zadania to : czyszczenie komórek, do których królowa składa jaja, opieka nad jajeczkami i larwami, pilnowanie wejścia do ula i wentylowanie go, budowanie plastrów z wosku, odbieranie nektaru od robotnic zbieraczek, zbieranie pokarmu ( nektaru, pyłku) i wody. Nie robią tego wszystkie robotnice. Panuje wśród nich podział pracy. Podczas zbierania nektaru i pyłku pszczoły zapylają rośliny, które dzięki temu owocują i dają nasiona. Jedna pszczoła zbiera nektar z jednego gatunku kwiatu. Gdy robotnice chcą poinformować inne zbieraczki o dużej ilości nektaru w jakimś miejscu, odbywają w ulu różne rodzaje tańca, w zależności od odległości dzielącej ul od kwiatów. Robotnice żyją ponad miesiąc latem i 6 miesięcy zimą.

Trutnie pojawiają się w ulu wiosną. Biorą udział tylko w rozmnażaniu, nie zbierają niczego, nie pilnują ula i nie pełnią żadnych funkcji społecznych. Jesienią wraz z nadejściem chłodów są wypędzane z gniazda i giną. 

Pszczoły hoduje się w ulach. Ul dzieli się na magazyn, gdzie pszczoły gromadzą miód w plastrach, przestrzeń produkcyjną oraz oddzieloną od nich rodnię, w której znajduje się królowa i jajeczka. Każdy ul ma otwór, przez który wylatują i wlatują pszczoły. Pszczelarze hodują pszczoły w pasiekach. 


2.Wysłuchajcie opowiadania Adama Bahdaja  "Malowany ul " :





Jak się nazywa główna bohaterka opowiadania ?
Jaką funkcję pełniła w ulu  ?
Co zainteresowało ją podczas pierwszego lotu ?
Co robiła przez całe lato ?
Jaka kara spotkała ją za samowolną zmianę swojej pracy ?
Jak królowa zareagowała na obraz letniej łąki w czasie zimowych chłodów ?
O co poprosiła pszczółkę ?

3. Obejrzyjcie filmy o życiu pszczół  w ulu 








Zapiszcie w komentarzu do postu , co zapamiętaliście ,czego nauczyliście się dzisiaj o pszczołach . Wykorzystajcie ciekawostki z lekcji oraz filmy edukacyjne, które obejrzeliście . A może macie własne doświadczenia związane z naszym tematem ?  

4. Wykonajcie ćwiczenia do j. polskiego s. 39- 41. 
Zadanie 2 napiszcie w zeszycie pod tematem lekcji "W królestwie pszczół".

5. Poćwiczcie  odejmowanie w zakresie 100 na stronie : 
https://www.matzoo.pl/klasa2/odejmowanie-w-zakresie-100-test_7_190

6. Nie zapomnijcie o ortografii 😊



27 komentarzy:

  1. Podczas burzy pszczoły są bardziej agresywne i częściej mogą użądlić.
    Pszczoły robotnice zbierają nektar, który potrzebny jest do produkcji miodu. Od rodzaju kwiatów zależy smak miodu.
    W ulu mieszka królowa i robotnice. Całym ulem rządzi królowa, która żyje do 7 lat. Zadaniem królowej jest składanie jaj, zadaniem robotnic jest opieka nad jajami i zbieranie nektaru.

    Ulem opiekuje się pszczelarz, który musi być dobrze przygotowany pracując przy ulach. Musi mieć specjalny strój aby nie użądliły go pszczoły.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tadziu ma ule u dziadzia :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Adam Z.

    Jedna pszczoła zbiera miód tylko z jednego rodzaju kwiatów.W ulu pszczoły mają przydzielone różne zadania, różne grupy pszczół są odpowiedzialne za inne zadania do wykonania. Rządzi nimi jedna pszczoła- królowa.

    OdpowiedzUsuń
  4. Robotnice zbierają nektar. Każda ma wydzieloną jakąś pracę. Np. zbieranie nektaru z jednego rodzaju kwiatu, opiekowanie się jajami królowej gdy je złoży, czyszczenie komórek. Można długo wymieniać ile pracy jeszcze mają te niesamowite owady. Pszczoły są bardzo i to bardzo pracowite.

    Maja 🐝🍯💖

    OdpowiedzUsuń
  5. Przed burzą pszczoły są bardziej agresywne. Dawniej za kradzież pszczół groziła nawet śmierć. Organizm człowieka może przyzwyczaić się do użądleń pszczół. Pszczoły miód produkują z nektaru. Zbierają pyłek do koszyczków na tylnych nogach.
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
  6. Pszczoła jest owadem z rodziny pszczołowatych. W Polsce najczęściej możemy spotkać pszczołę miodną. Pszczoły są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ekosystemu, dają miód i zapylają rośliny.
    Pszczoły żyją w rojach. W jednym gnieździe może żyć nawet 80 tysięcy pszczół. Pszczoły dzieła się na królowe, trutnie i robotnice. Na czele roju stoi zawsze królowa, która składa jaja. Razem z królową żyją także trutnie, które mają zdolności prokreacyjne.
    Najliczniejszą grupę stanowią robotnice. Ich główne zadania to czyszczenie ula i zbieranie pyłku.
    Miód, który dają nam pszczoły jest smaczny i zdrowy. Ma właściwości lecznicze, dlatego Kiedy jesteśmy chorzy mama robi nam kanapki z miodem albo daje do picia mleko z miodem i czosnkiem. Mama uważa, że zdrowiej jest używać miodu niż cukru. Jedno z moich ulubionych dań to filety z kurczaka w sosie miodowym, mama robi najlepsze!
    MICHAŁ ŻYGADŁO

    OdpowiedzUsuń
  7. Pszczoły żyły już w czasach dinozaurów.Mieszkają w ulach.Rój pszczeli składa się z królowej, która jest największa,robotnic i trutni.Zajmują się zapylaniem kwiatów i roślin, zbierają nektar i pyłek z których powstaje miód.Z wosku robi się świece.Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańca i wydzielania zapachu.
    MAKSYM

    OdpowiedzUsuń
  8. Królowa jest większa od innych pszczół i specjalnie oznaczona. Codziennie składa kilkaset jaj, a robotnice się nimi zajmują. Jajeczka pszczół nazywamy czerwiem i wygryzają się w ciągu 21 dni. Jedna pszczoła w ciągu życia zbiera 1 łyżeczkę miodu.
    Martynka

    OdpowiedzUsuń
  9. Zwykłe pszczoły żyją do 40 dni,a królowa nawet do 7 lat. Królowa przez te 7 lat ma jedno zadanie ,składać jaja. W jeden dzień królowa składa nawet kilka tysięcy jajek. Inne pszczoły opiekują się tymi jajkami. Z tych jajek wykluwają się małe pszczoły które się uczą jak zbierać pyłek.
    WIKTOR W.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ja dowiedziałam się dzisiaj bardzo dużo o pszczołach. Na przykład to że królowa składa jajka, z których wykluwają się larwy. Wiem też teraz, że pszczoły robią plastry z wosku. Gdy zagrożenie się zbliża do ula, to pszczoły które bronią wejścia do ula informują swoje siostry. Siostry wylatują z ula i szybko go ogrzewają i szerszeń umiera.
    Karolina P.

    OdpowiedzUsuń
  11. Pszczoły są bardzo pożyteczne, bez nich nie było by życia. Pszczoły są bardzo pracowite, mieszkają w ulu. Zbierają nektar z kwiatów. Pszczoły nie są agresywne, chyba że ktoś im dokucza. Mikołaj

    OdpowiedzUsuń
  12. Dowiedziałem się o pszczołach tego że królowa pszczół znosi aż 3000 jajek na dzień i żyje do 5 lat.Pszczoły maja za zadanie zbieranie nektaru,opiekowanie sie małymi pszczółkami.Żyją krótko ,i pracują po 12 godzin dziennie.Zbierają pyłek i w ten sposób zapylają inne rośliny np pomidory ,ogórki ,śliwki.Boją sie opryskiwania pól,deszczu i bakterii warroza.Są bardzo pracwite.
    Pan pszczelarz zajmuje się ulami czyli domami pszczół.Ma on specjalne ubranie które chroni go od urządleń.Z platrów odwirowywuje, miód który potem kupujemy. Miód jest pyszny i zdrowy.
    Nie wolno drażnic pszczół bo one chronią swoje domkii czasami mogą użądlić.

    OdpowiedzUsuń
  13. Z dzisiejszej lekcji dowiedziałem się, że pszczoły mają różne zadania w ulu. Są robotnice, które pracują przy zbieraniu pyłku z kwiatów i przerabianiu tego pyłku na miód, trutnie mają za zadanie zapładnianie Królowej i Królowa Pszczół, która rządzi wszystkimi w ulu.
    Królowa Pszczól składa tysiące jaj na dzień. Niektóre pszczólki karmią też królową. Pszczoły zbierają pyłek, zapylają rośliny i dzięki temu możemy delektować się pysznymi np. jabłuszkami, gruszkami, truskawkami... bez nich nie byłoby takich przysmaków. Pszczoła robotnica ma 3 pary nóg: pierwsze służą do pocierania czułek a np:trzecie służą jako koszyczki, w których przenosi się pyłek do ula. Jak pszczoła straci żądło np. gdy użądli człowieka, to wtedy umiera. Pszczoły mogą mieszkać w ulach stworzonych przez człowieka, ale także w ulach drzewnych.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ul to dom pszczół. W maju w ulu jest około 60.000 pszczół a na zimę zostaje ich tylko 15.000, po to, aby znów na lato odbudować rodzinę. Pszczoła żyje 40 dni a królowa pszczół żyje, aż 5 lat. Królowa jest 1 w całym ulu i składa 3000 jajeczek dziennie. Pszczoły ciężko pracują zbierając nektar i pyłek z kwiatów. W ciągu życia produkują kilka łyżeczek miodu.Musimy pamiętać, ze pszczoła może nas użądlić.
    Maks Świst

    OdpowiedzUsuń
  15. Dziś zapamiętałem, że pszczółki są bardzo pracowite. Żeby wyprodukować słoik miodu to 10 pszczół musi pracować przez całe swoje życie. Zbierają pyłek z kwiatów po czy lecą do ula i przekazują dla pszczół magazynierek. Z ula miód wybiera bartnik ubrany w biały strój, żeby mu nie było gorąco w lecie. W ulu mieszka królowa, pszczoły robotnice i trutnie. Pszczoły robią miód o różnym smaku.

    OdpowiedzUsuń
  16. Pszczela rodzina jest bardzo liczna około 60 tysięcy pszczół. Na wiosnę pszczoły mają bardzo dużo pracy, natomiast zimą mniej. Wówczas jest ich tylko 15 tysięcy. Pszczoła robotnica żyje zaledwie 40 dni. Przez połowę tego czasu opiekuje się młodszymi pszczołami,buduje plastry i naprawia ule. Gdy pszczoła nauczy się wszystkiego wtedy opuszcza ul. W ciągu całego życia pszczoła produkuje kilka łyżeczek miodu. Pszczoły mają swoją królową która żyje 5 lat. Jej praca jest ciężka, ponieważ
    musi składać jajeczka. Pszczoły porozumiewają się za pomocą zapachu oraz tańca. Pszczoły to bardzo pożyteczne zwierzęta i musimy o nie dbać.

    OdpowiedzUsuń
  17. Z dzisiejszej lekcji dowiedziałam się że pszczoły są bardzo pracowite. Pszczoły mieszkają w ulu w którym jest 6-9 ramek na których pszczoły produkują miód. W ulu są trzy rodzaje pszczół robotnice trutnie i królowa. Pszczoły robotnice żyją 40 dni w tym połowę zbierają pył i nektar. Królowa żyje od 5 do 6 lat w tym czasie dziennie składa 3000 jajeczek. Trutnie żyją tyle ile pszczoły robotnice w przeciwieństwie do pszczół robotnic nic nie robią oprócz zapłodnienia królowej. Pszczoły robotnice w całe swoje życie produkują 6-9 łyżek miodu.
    Karolina J.

    OdpowiedzUsuń
  18. Pszczoły chronią się przed szerszeniami włażąc na jednego i ruszając skrzydełkami tak szybko że szerszeń się dusi.

    Mateusz Zaręba :D :}

    OdpowiedzUsuń
  19. W dniu dzisiejszym dowiedziałem się, że pszczoły żyły już w czasach dinozaurów. Mają one swoją królową, która żyje 5 lat i przez cały czas składa jajeczka nawet do 3000 dziennie. Pszczoła robotnica żyje tylko 40 dni i cały czas ciężko pracuje : porządkuje ul, opiekuje się larwami, chroni królową i dopiero po 20 dniach może zacząć zbierać miód. W maju jest najwięcej pszczół ok 60 tys, a w zimie populacja spada do 15 tys. Najmniej w ulu jest trutni, które oprócz zapłodnienia królowej nic nie robią. Pszczoły porozumiewają się za pomocą zapachu i są bardzo wrażliwe na chemiczne środki ochrony roślin. Dlatego musimy dbać o nie, ponieważ ich praca jest pożyteczna i daje pyszny miód. Kamil J

    OdpowiedzUsuń
  20. Kacper Jarosz11 maja 2020 18:22

    Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem się, że pszczoły są bardzo pracowite i pożyteczne. Ciekawostką,jest to, że w ulu żyje około 60 tysięcy pszczół, a zimą żyje ich około 20 tysięcy. Królowa pszczoła żyje najdłużej, bo około 5 lat i jej obowiązek to składanie jajeczek. W ulu istnieje podział, każda pszczoła ma do wykonania swoje zadanie. Pszczoły robotnice zbieraczki pokonują codziennie około 3 km latając od kwiatów do ula. Pszczoły produkują miód o rożnym smaku, np. lipowy, malinowy, akacjowy, gryczany. Zawsze musimy pamiętać, że pszczoła może nas użądlić i wtedy traci żądło. Pszczoły i ich ciężka praca są bardzo ważne i potrzebne ludziom.

    OdpowiedzUsuń
  21. Z dzisiejszej lekcji zapamiętałem, że pszczoły żyją w dużych rodzinach, którymi rządzą królowe. Królowa oznaczona jest czerwoną kropką na głowie, jest 2 razy większa od innych pszczół i żyje około 5 lat. To ona decyduje jaką rolę będą wykonywać pozostałe pszczoły. W ulu najwięcej jest pszczół robotnic, wykonują one wiele prac np: zbierają nektar, dbają o porządek w ulu, dokarmiają królową, opiekują się młodymi, dbają o plastry. Pszczoły robotnice żyją około 40 dni.
    Kiedy urodzi się nowa królowa, stara królowa opuszcza ul wraz z połową rodziny. Latem w ulu jest około 60 000 pszczół a na zimę zostaje ich zaledwie 15 000. W zimie o pszczoły dba pszczelarz, w zamian za to pszczoły oddają mu część miodu. Uważam, że pszczoły to bardzo pożyteczne owady bo dzięki nim mamy miód, który nie tylko jest ogromnym przysmakiem ale też lekarstwem a poza tym gdyby nie one nie mieliśmy owoców.
    Adaś Furdyna

    OdpowiedzUsuń
  22. Ja z dzisiejszych lekcji nauczyłem się, że królowa pszczół jest 2 razy większa o zwykłej pszczoły i, że królowa jest oznaczona małym kwadracikiem najczęściej zielonym lub czerwonym kolorowym.

    OdpowiedzUsuń